1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Gizlilik İhlali Nedir? Gizlilik İhlalinden Nasıl Kaçınabilirsiniz?

Gizlilik İhlali Nedir? Gizlilik İhlalinden Nasıl Kaçınabilirsiniz?

x

Gizlilik ihlali kişisel veri ve bilgilerin izinsiz ve yetkisiz bir şekilde biri tarafından ele geçirilmesi anlamına gelmektedir. Gizlilik ihlali bir güvenlik ihlali ile başlar ve verilerin çalınması ya da ortaya çıkarılması ile sonuçlanır. Bu veriler isim, adres, kimlik numarası ya da kredi kartı detayları gibi bilgiler içerebilir.

Gizlilik ihlalini engellemek için VPN, güvenlik duvarı, antivirüs kullanımı artmışken, güvenlik riskleri hakkında bilinçlenmek de çok önemlidir. Herhangi bir kişisel veri ve bilginin nasıl kontrol edildiği ve bu kişisel veri ve bilgilerin nasıl kullanıldığı üzerindeki hakların hepsi gizlilik ile alakalıdır. Bu da devlet kurumlarını, sağlık kurumlarını, finansal kurumları, sosyal medya platformlarını, uygulamaları ve daha birçok tüzel kişiliği ilgilendiren bir konudur.

Kişisel veri ve bilgileriniz düşündüğünüzden daha değerlidir. Siber suçlular kurumları hedeflerken genellikle kişisel veri elde edebilecekleri kurumları hedeflemeye çalışırlar çünkü bu bilgilerle kimlik hırsızlığı yapabilirler ya da bu bilgileri dark web üzerinden satarak finansal kazanç elde edebilirler.

Gizlilik ihlali dolayısıyla kimliğiniz siber suçlular tarafından çalınabilir. Kimlik hırsızlığı TC kimlik numaranızın ya da banka bilgilerinizin başkaları tarafından kullanılmasıdır. Bu durumlarda siber suçlular genelde finansal kazanç elde etmeye çalışırlar. Gizlilik ihlalinden kaçınmak için alabileceğiniz bazı önlemler de var.

Güçlü parolalar kullanarak gizlilik ihlalinden kaçınabilirsiniz. Sahip olduğunuz her çevrimiçi hesabın parolasının güçlü ve de eşsiz olduğundan emin olun. Güçlü bir parolayı nasıl oluşturabilirsiniz? Tahmin etmesi kolay olmayan; harf, rakam ve sembol kombinasyonundan oluşan parolalar oluşturarak siber saldırganların brute-force adı verilen kaba kuvvet saldırısı ile kolaylıkla parolalarınızı etmesini önleyebilirsiniz.

Parolalarınızı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız parola yöneticilerinden yararlanabilirsiniz.

Gizlilik ihlalinden kaçınmak için finansal hesaplarınızı periyodik olarak gözden geçirin. Siber saldırganlar kişisel veri ve bilgilerinizi ele geçirdiğinde hesaplarınıza ulaşabilir. Bu sebepten dolayı, şüpheli aktivite olup olmadığını kontrol etmek için hesaplarınızı düzenli olarak kontrol edin.

Gizlilik ihlali her zaman siber bir zarar olarak gerçekleşmez. Adınıza telefon numaraları alınmış, krediler çekilmiş ya da başka işlemler gerçekleştirilmiş olabilir. Bu yüzden, e-devlet üzerinden adınıza başka bir telefon numarasının kayıtlı olup olmadığını, hizmet aldığınız banka veya bankalar üzerinden üzerinize kredi çekilip çekilmediğini kontrol edin. Herhangi bir şüpheli durum gördüğünüzde telefon hizmet sağlayıcınız ya da finansal kurumunuz ile hemen iletişime geçin.

Gizlilik ihlalinden korunmak için akıllı telefonunuzu güvende tutun. Akıllı telefonunuzu her zaman bir parola, parmak izi ya da PIN ile kilitleyin. Bu şekilde, akıllı telefonunuz kaybolduğunda ya da çalındığında bulan kişi içindeki kişisel veri ve bilgilere kolay bir şekilde ulaşamaz. Akıllı telefonunuzun işletim sistemini ve içindeki uygulamaları periyodik olarak güncellemeyi unutmayın.

Kullandığınız web sitelerin URL’lerine dikkat edin. HTTP ile başlayan web siteleri kullanmaktan kaçının. Haber okumak için bu web siteleri ziyaret edebilirsiniz fakat banka işlemlerini gerçekleştirirken kullandığınız web sitenin kesinlikle HTTPS ile başladığına dikkat edin. HTTPS ile başlayan URL’ye sahip olan web sitelerde o web site üzerinden paylaşılan bilgiler web sitenin sunucusuna şifreli olarak gönderilirken HTTP ile başlayan URL’ye sahip olan web sitelerde şifresiz olarak gönderilir. Bu da isim, soyisim, kredi kartı bilgisi gibi bilgilerin söz konusu web site verilerine erişebilen üçüncü partiler tarafından rahatlıkla görülebilmesi demektir.

Gizlilik ihlalinden kaçınmak için kullandığınız güvenlik yazılımlarının lisanslı ve güvenilir olduğundan emin olun. Bu yazılımların cihazlarınızı virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruyabileceğinden emin olun.

Yorum Yap

    Yorum Yap