İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Oyun
 3. Pro Evolution Soccer-PES 2019

Pro Evolution Soccer-PES 2019

7fgzd42pgdo
1

PES 2019

Pro Evolution Soccer serisi, uzun yıllardır bizimle ve çok fazla değişime uğradı. Uzun süre futbol oyunlarında liderliği elinde bulunduran Konami’nin futbol oyun serisi, özellikle PES 2013’ten sonra hızlı bir şekilde düşüş yaşamaya başladı. EA Sports, yıllar içinde kendini oldukça iyi geliştirdi. Simülasyona yakın oynanış mekanikleriyle, oyunseverlerin vazgeçilmez futbol oyunu haline gelen PES, futbol sahalarını domine ederken. EA Sports, boş durmadı. FIFA serisini adım adım geliştirdi. PES’in doğru yaptığı şeyleri aldı, grafiklerde ve atmosfer olarak zaten oldukça iyi durumda olan FIFA’ya ekledi. Sadece eklemek demek haksızlık olur, pek çok oynanış mekaniğini de geliştirerek FIFA’yı en beğenilen futbol oyunu haline getirmeyi  başardı. Özellikle 2014 yılından sonra, artık FIFA serisi liderliği ele geçirdi. Pro Evolution Soccer serisi, FIFA’nın başarısının gölgesinde kalmaya başladı.

Ancak, özellikle son 2 yıldır PES tarafındaki bariz gelişmeler, Konami’nin yarışı bırakmayacağının da ispatı oldu. Animasyonlardaki, top fiziğindeki gelişmeler, lisans sorunlarının gölgesi altında kalsa da, sadık PES oyuncuları, serinin gümbür gümbür geldiğinin farkındaydı. Rekabet her zaman iyidir. En azından biz oyuncular için. Zaman zaman iki oyun arasındaki, kıyaslama sanal ortamlarda klavye savaşlarına sebep olsa da, bu rekabetten kazanan taraf biz oyuncular ve futbol severler olduk. Görünen o ki, yine öyle olacak. Peki, son 2 yıldır oynanış olarak sürekli gelişen ve kaybettiği liderliği FIFA’dan geri almak isteyen PES serisinin son oyunu Pro evolution soccer 2019, nasıl bir oyun. Spor Toto Süper Lig’i de lisanslı olarak bünyesinde barındıran Pro evolution soccer 2019, çıtayı bir üst seviyeye taşımayı başarabilmiş mi? PES 2019 Rakibine kaptırdığı oyuncularını geri kazanmayı başarabilecek mi?

İlginizi Çekebilir :  Epic Games'ten 1 Milyon Dolar Ödüllü Fortnite Turnuvası

Yeni Şampiyon Kim?

Şampiyonlar Ligi lisansını rakibine kaptıran Konami, bu eksikliği, farklı ülkelerden pek çok ligi bünyesine kapatarak gidermeye çalışıyor. Spor Toto Süper Lig’in yanı sıra oyunda; Arjantin, İtalya, Şili, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, Rusya, İskoçya, İsviçre, Portekiz Ligleri lisanslı bir şekilde yer alıyor. Tabii gözler, İspanya; İngiltere ve Almanya gibi üst klasman ligleri arıyor ancak ne yazık ki PES 2019’da bu ligler henüz bulunmuyor.

Spor Toto süper Lig takımları, formalarıyla logolarıyla  PES 2019’daki yerini alıyor. Biz Türk oyuncuları ilgilendiren kısım da aslında bu. Formalar, Lisanslı logolar, resmi Spor Toto Süper Lig kupası, PES 2019’da yer alsa da, özellikle Süper Lig takımlarının statlarının oyunda yer almaması, önemli bir eksiklik olarak göze çarpıyor. Oyunda şimdilik sadece Şükrü Saraçoğlu Stadı yer alıyor. Ancak yapımcı firma güncellemeler ile yeni Süper Lig Statlarının oyuna ekleneceğini açıkladı.

Oyuncu yüzlerine baktığımızda ise, ikinci bir hayal kırıklığı yaşıyoruz diyebiliriz. Zira, hemen hemen sadece milli olmuş Türk oyuncuların ve popüler yabancı oyuncuların yüzleri oyuna aktarılmış. Ancak öyle böyle yansıtılmamış. PES 2019 bu konuda yine oldukça iyi bir iş çıkartmış. Oyuncu yüzleri muazzam görünüyor.

Bakalım bu sene rekabette kim galip gelecek ve hangi oyun daha fazla satacak. Sene sonunda hep beraber göreceğiz.

 

PES 2019’un minimum sistem gereksinimleri:
 • İşletim sistemi: Windows 7/8.1/10 – 64bit.
 • İşlemci: Intel Core i5-3470 veya AMD FX 4350.
 • Bellek: 4 GB.
 • Ekran kartı: Nvidia GTX 670 veya AMD Radeon HD 7859 – 2 GB.
 • DirectX: 11.0.
 • Boş alan: 30 GB.
 • Çözünürlük: 1280×720

Yorum Yap

  Yorum Yap