İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyuncu Rehberi
  3. Steam nedir? Steam nasıl kullanılır?

Steam nedir? Steam nasıl kullanılır?

steam1
3

Steam nedir? ve nasıl oyun satın alınır? Çıkışından bu yana artık neredeyse 15 yıl geçecek olan uygulama için günümüzde onlarca yeni ödeme yöntemi bulunuyor. Kutulu oyunların artık iyice hobiye dönüştüğü günümüzde dijital marketler hayli popüler durumda. Eh, Valve’ın en büyük projesi de bu platformlar arasında en popüler olanı.

Bu şekilde satın aldığınız oyunun, herhangi bir fiziksel detayı elinizde bulunmuyor. Özellikle medya içeriklerini evlerinde koleksiyon yapmayı sevenlerin tercih etmediği bu satın almanın avantajları da bulunuyor.

Steam ile daha uygun fiyatlar

Kutulu oyunlardan daha uygun fiyatlara sahip olan dijital oyunlar, çeşitli indirimleri takip ederek, çok daha uygun fiyatlara alınabiliyor. 2014 yılına kadar dolar üzerinden alışveriş yaptığımız platform, 22 Ekim 2014‘te ilk kez Türk Lirası’na geçti. Üstelik birçok yayıncı ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda dolar kuru 1.5 TL’ye sabitlendi. Bu sayede oyunları iyice uygun fiyatlarla almanın önü açılmış oldu.

Yine de uyarmakta fayda var; Ubisoft, Take-Two gibi bazı dağıtıcılar yerel distribütöre bağlı olduğu için Steam fiyatları hayli farklı görünecektir.

Çoklu platform desteği

Steam indir seçeneği ile birlikte masaüstü uygulaması kolayca tarayıcı üzerinden indirilebiliyor. Windows platformuna ek olarak Linux ve Mac desteğine de sahip. Böylece bir oyun aldığınızda, bu oyun diğer platformları destekliyorsa, oyunu diğer bilgisayarlarda da oynayabiliyorsunuz. Üstelik son yıllarda Mac tarafında inanılmaz bir oyun desteği sağlandı. MacBook ve iMac’ler için yakında gelmesi beklenen harici ekran kartı desteği ile birlikte çok daha iyi grafikler görebiliyoruz.

Steam nedir?

Steam üzerinden nasıl oyun satın alınır?

Eskiden oyun satın almak için tek yok Steam Mağazası’ydı. Elbette yıllar geçtikçe hem ödeme yöntemleri kapsamında, hem de Steam altyapısında hayli değişim yaşandı. Artık oyun satın almak için mağaza dışında birçok seçeneğimiz bulunuyor.

Steam nedir? diye soranların başka bir eğildiği konu da satın alımlar. İnternet üzerinde satış sitelerinde Steam key’leri kolayca bulunabiliyor ve dışarıdan da satın alınabiliyor. Normal mağaza üzerinden satın alınan oyunlar anında Kütüphane’ye eklenirken, bunun dışında alınan anahtarları hesabımız üzerinden elle girmemiz gerekiyor.

Bunu yapmak da çok kolay. Üst menü üzeride bulunan Oyunlar sekmesinden Ürün Etkinleştir seçeneğini kullanarak kolayca oyunları arşivinize ekleyebiliyorsunuz.

Bunun dışında kullanıcıların en sevdiği oyun alma şekliyse, yılın belli dönemlerinde aktif olan indirim zamanları. Steam İndirimleri başlığı altında, özellikle Steam Yaz İndirimleri oldukça popüler konumda. Haziran ayının başında başlayan Yaz İndirimleri oyuncular için tam bir festival havası estiriyor.

İlginizi Çekebilir :  Steam'e Yeni 9 Kasım Güncellemesi!

Steam nedir?

Steam Aile Paylaşımı nedir?

Örneğin Half Life 2’nin Mac desteği de bulunuyor. Taşınabilir bilgisayarınızdaHalf Life 2’yi oynayıp, aynı şekilde Windows tabanlı bilgisayarınızda da aynı oyunu kurabiliyorsunuz. Ayrıca bulut desteği sayesinde, her oyundaki kayıtlarınız, aynı şekilde diğer bilgisayara da aktarılıyor ve oyuna kaldığınız yerde devam edebiliyorsunuz.

Hazır farklı PC’lerden bahsetmişken Steam Aile Paylaşımı’na da göz atmak gerekiyor. Bu sistem sayesinde yakınlarınızla ortak bir hesaba sahip olabiliyorsunuz. Valve’ın oyun platformu 10 aygıta kadar, tam 5 hesabı destekleyebiliyor. Aile Paylaşımı’na açılan hesaba eklenen diğer 5 farklı hesap ana hesabın oyunlarından yararlanabiliyor ve farklı aygıtlardan oyun oturumlarına katılabiliyor.

Steam nedir?

Steam giriş nasıl sağlanır ve korumaya alınır?

Uygulama hesapları ciddi bir koruma altyapısına sahiptir. Steam Guard ile korunan hesaplarınız ikili bir koruma sistemi ile güvende tutuluyor. Bu sistem sayesinde sadece hesap adı ve şifre girmeniz yeterli değil. Aynı zamanda hesabın bağlı olduğu e-posta hesabına güvenlik kodu gönderiliyor. Bu güvenlik kodunu girmeden uygulamaya ulaşamıyorsunuz.

E-posta güvenliği bir seçenek. Diğer bir koruma seçeneği ise mobil uygulama için iOS ve Android tarafında sağlanıyor. Bu uygulama içerisinde yer alan Guard seçeneği ile 30 saniyede bir yeni bir giriş kodu üretiliyor. Bu kodu girerek ilgili hesaba ulaşabiliyorsunuz.

Steam nedir?

Oyunlarınızı yedekleyin! – Steam Nedir?

Ülkemizde malum fiber internet bile alsak, Adil Kullanım Kotası adı altında değişik bir kota sistemi uygulanıyor. Bu yüzden indirdiğiniz her oyunu, yeni bir sisteme taşırken indirmek yerine, yedekleyip aktarım yapmanızı öneriyoruz.

Bunun için yapmanız gereken şey yine çok basit düşünülmüş. Harici bir veri depolama cihazını PC’nize bağladıktan sonra, yine üst menüden Steam sekmesine, ardından da Oyunları Yedekle ve Geri Yükle seçeneğine tıklıyoruz. Burada cihazımızda bulunana oyunları seçip, ilgili depolama alanına yüklememiz gerekiyor.

Depolama işlemi tamamlandıktan sonraysa, başka bir cihazda yine aynı bölümden, bu kez Geri Yükleme seçeneğini seçerek oyunları indirmeye gerek olmadan kurabiliyoruz.

AKK’den kurtulmak için yapılabilecek bir başka etkili yöntem ise indirmeleri zamanlamak. Bu sayede indirme ve güncellemelerinizi AKK dışındaki saatlere kurabilir, böylece kota sorunundan etkilenmezsiniz.

Cloud – Steam Nedir?

Yeni bir bilgisayar satın aldınız. uygulamayı yeni bilgisayarınıza kurduğunuzda, oyunlarda kazandığınız madalyalar, ödüller, geliştirmeler aynen korunuyor. Tüm kayıt dosyalarınız buluta atılıyor ve aynı şekilde devam ediyor.

Yorum Yap

    Yorum Yap