1. Ana Sayfa
  2. Steam
  3. Steamden büyük hata ücretli oyunları ücretsiz yaptı!
Trendlerdeki Yazı

Steamden büyük hata ücretli oyunları ücretsiz yaptı!

Steamde bulduğu büyük açık sayesinde 20.000 dolar kazandı.

Steamden büyük hata ücretli oyunları ücretsiz yaptı!

Steam‘deki hata tesadüfen bir güvenlik açığı araştırmacısı tarafından, Steam‘in dağıtım hizmetinde bulduğu bir güvenlik açığı yoluyla dilediği kadar Steam key oluşturmayı başardı.

Artem Morkowsky‘nin farkettiği büyük açık, Steamworks‘ün bir parçası olan API’da bulunuyor. Geliştiriciler, bu API’yı kullanarak oyunlarını dağıtabiliyorlar ve etkinleştirilmesini sağlıyorlar. Steam Partner adresinde bulunan API’nın normal şartlarda kullanıcıya sahip olmadığı anahtarları vermemesi gerekiyor. Ancak belirli parametreler kullanıldığında herhangi bir oyunun anahtarına ulaşmak mümkün oluyor. Morkowsky, açığı kullanarak Valve‘ın kendi oyunu Portal 2 için 36.000 anahtar oluşturmayı ve indirmeyi başardı. Açık, herhangi bir oyun için anahtar oluşturmakta kullanılabiliyor.

Morkowsky, Ağustos’da Valve‘a güvenlik açığını bildirdiği için 20.000 dolar kazandı.

Açığın ne kadar süredir var olduğu ve bu keşiften önce kimse tarafından kullanılıp kullanılmadığı belirsiz. Sorunla ilgili açıklamanın gecikmesinin nedeni ise Valve sorunu hemen onarsa da, Morkowsky‘a yeni açıklama izni vermiş olmasından dolayı.

Yorum Yap

Yorum Yap