İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Steam
  3. Steam’e İspanyolca Dil Desteğinin Geliştirilmesi ve Vietnamcanın Eklenmesi

Steam’e İspanyolca Dil Desteğinin Geliştirilmesi ve Vietnamcanın Eklenmesi

steam
7

Steam’e gelecek heyecan verici dil seçenekleri hakkında sizlere ön bilgilendirme sunmak istedik.

Bugünden itibaren Steam tarafından resmî olarak desteklenen 26 dilden oluşan listeye iki yeni dil ekliyoruz: Vietnamca ve Latin Amerika İspanyolcası. Bu, Vietnamca ve Latin Amerika İspanyolcası konuşan kullanıcıların Steam ile etkileşimlerini, Steam’de oyun bulmalarını ve arkadaşlarıyla sohbet etmelerini kolaylaştırmak için Steam masaüstü istemcisinin, mağazasının ve Steam Topluluğunun tamamen kendi dillerine çevrilmiş olacağı anlamına geliyor. Ayrıca bu durum, oyun geliştiricilerinin, ilgili diller için Steam üzerinden oyun çevirisi sağlayabilecekleri anlamına da geliyor.

Neden Vietnamca?

Vietnamca, Vietnam’da kullanılan tek ulusal dil ancak ABD, Avustralya ve Fransa da dâhil olmak üzere farklı ülkelerde de yaygın olarak kullanılmakta. Dünya genelinde Vietnamca konuşan kişi sayısı 75 milyonun üzerinde. 2017’nin Kasım ayında birkaç farklı ödeme yöntemiyle birlikte Vietnam’daki oyuncuların Steam’de gerçekleştireceği satın alımları kolaylaştırmak için Vietnam’ın ulusal para birimi olan Vietnam Dongu desteğini Steam’e eklemiştik. Farklı ödeme yöntemleri ve para birimleri desteğinin, Steam’i dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar için daha kolay erişilebilir hale getirmede önemli bir faktör olduğunun farkındayız. Ancak aynı zamanda oyuncuların Steam’de daha kolay gezinebilmesi ve mümkün olduğunda oyunları kendi anadillerinde alabilmeleri için dil desteğini de eklemeyerek hata yaptığımızı anladık.

Neden Latin Amerika İspanyolcası?

Geçmişte Steam İspanyolcanın sadece bir varyantını destekliyordu. Ancak kullanıcılarımız ve oyun geliştiricileri, farklı bölgelerde konuşulan İspanyolcada bulunan değişiklikleri bize hatırlattılar ve Steam’in bu farklılıkları desteklemesini talep ettiler. Sonuç olarak artık hem Kastilyan (Avrupa) İspanyolcası hem de Latin Amerika (LatAm) İspanyolcasını Steam masaüstü istemcisinde, mağazada ve toplulukta destekliyoruz.

Örneğin Portekiz ve Brezilya Portekizcesine halihazırda farklı yaklaşmaktayız. Müşterilerimiz dil seçeneklerine giderek bu dillerden birini, diğerini ya da ikisini birden seçebilir ve oyun geliştiricileri, oyunlarının hangi varyantını desteklediğini belirtebilir.

Steam’de Dil Tercihlerinizi Değiştirmek

Ana diliniz Vietnamca, Kastilyan İspanyolcası ya da Steam tarafından desteklenen diğer 26 dilden biriyse, Steam masaüstü istemcisinde “Steam> Ayarlar > Arayüz”e giderek dil tercihinizi değiştirebilirsiniz.

Buna ek olarak konuştuğunuz diğer dillerde daha fazla oyun bulmanıza yardımcı olması için Steam mağazası içerisinden birden fazla dili seçebilirsiniz. Örneğin Steam’i Vietnamca kullanmak istiyor, ancak aynı zamanda İngilizce de bildiğiniz için İngilizce seslendirmeye sahip oyunları da bulmak istiyorsanız Dil Tercihleri sayfasını ziyaret ederek, Steam mağazasında keşfetmek istediğiniz oyunlar için birden fazla dili seçebilirsiniz.

Oyun geliştiricileri için SSS

Oyunlardan tam anlamıyla keyif almak için dil desteği oldukça önemli olabilir. Steam’de bir oyun hazırlıyorsanız aklınıza gelebilecek bazı sorular ve cevapları burada bulabilirsiniz. Elbette farklı sorularınız olursa bunları bize Steamworks iletişim formu aracılığıyla sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  American Truck Simulator’ın Oregon’lu Genişletme Paketi Geliyor!

S: Oyunumda halihazırda İspanyolca desteği varsa ne yapmam gerekiyor?
C: Farklı bir dil desteği seçeneği eklemek istiyorsanız, İspanyolca’nın hem Kastilyan hem de Latin Amerika varyantları için destek sağlayabilirsiniz. Farklı bir dil desteği sağlamak istemiyorsanız, bu da bir sorun teşkil etmez. Steam, mevcut İspanyolca dil içeriğinizin Kastilyan olduğunu varsayacak ve otomatik olarak bu içeriği Kastilyan veya Latina Amerika İspanyolcası seçen müşterilere sağlayacaktır. Mevcut çeviriniz Latin Amerika İspanyolcası ise Steamworks’te uygulama ana sayfanızı ziyaret ettikten sonra “Düzenle: Steamworks Ayarları”nı ve ardından “SteamPipe” açılır menüsünden “Depolar”ı seçerek bu tanımı güncelleyebilirsiniz.

Oyununuzu farklı dillere çevirmek ve desteklenen dillerin listesi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için lütfen https://partner.steamgames.com/doc/store/localization adresini ziyaret edin.

S: Peki ya oyunum İspanyolcayı desteklemiyorsa?
C: Bu durum bir sorun yaratmaz ve herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Ancak bilginiz olsun: Günlük 45 milyonluk etkin kullanıcı sayımızın 2 milyonu mağazayı İspanyolca olarak görüntülemekte ve Latin Amerika’da platform gelirleri geçtiğimiz yılda %35 oranında artış gösterdi. Kısacası İspanyolca dil desteği getirmeyi düşünmeniz sizin için iyi olabilir.

S: Bu iki dilin farkı ne ki? Neden bu kadar önemli?
C: İspanyolcanın bu iki varyantında, kelime hazinesi ve günlük konuşma dilinde yapılan tercihlerde önemli farklılıklar yer almakta. Steam mağazası ve kullanıcı arayüzünde bu farklılıkları destekleyerek kullanım kolaylığını artırabilir ve mağazayı kullanıcılar için daha samimi bir hale getirebiliriz. Farklılıkları oyununuzda desteklemek ise, oyunu İspanyolca dilinde oynamak isteyen müşterilere mümkün olan en iyi deneyimi sağlayacaktır. Geçmişte, yerelleştirme ve yerel destek konusunda müşteriler için yapılan geliştirmeler, genel platform pastasından geliştiricilere düşen payın büyümesine yardımcı oldu. Bu geliştirmenin de bilgisayar oyunları oynayanlar ve yapanlar için önemli bir adım olacağına inanıyoruz.

S: Oyunumun Steam’de farklı dilleri desteklemesinden herhangi bir fayda sağlayacak mıyım?
C: Kesinlikle! Oyununuz, daha çok müşteriye ulaşabilecek. Bunun yanında mağazada oyun önerisinde bulunurken dil tercihleri de göz önünde bulundurulmakta. Bu, müşterinin seçtiği dil, oyununuz tarafından desteklendiği takdirde, müşterinin oyununuzu görme ihtimalinin artacağı anlamına geliyor. Örneğin Vietnamca, 1,5 milyon konuşanı ile ABD’de en çok konuşulan beşinci dil konumunda.

S: Daha fazla dil desteği eklemek hakkında nereden bilgi edinebilirim?
C: Bunu sorduğunuz için çok mutlu olduk! Bu adreste yer alan belge, yerelleştirme hakkında genel bilgilerin yanı sıra, bazı en iyi yöntemler ve önerileri de içermektedir: https://partner.steamgames.com/doc/store/localization

Kaynak için TIKLA!

Yorum Yap

    Yorum Yap